You are browsing:

Collection   >>
Australian Art   >>
     Photography after 1920

 

 

Australian :: Photographs after 1920    Gordon Darling

 

ALLAN, Micky

ANDREW, Brook

ARTHUR & SON

attributed to MARCHANT'S STUDIO GAWLER

AUTIO, Narelle

BARNES, Doris C.

BARRETT, Di

BARRINGTON STUDIOS

BAYLIS, Esther

BENSON, Liam

BEST, Andrew

BISHOP, Mervyn

BLAKE, Gavin

BLODWEN THOMAS STUDIO

BRADBEER, Godwin

BRASSINGTON, Pat

BREAKEY, Kate

BROCK, Harold

BROWN, Lyndell

BROWNE, C. M.

BUCKLE, William G.

BURNELL STUDIO

CARTER, Jeff

CATO, Jack

CAZNEAUX, Harold

CORK, Frank E

COTTON, Olive

COX, Paul

CROFT, Brenda L

CROWN STUDIOS

CRUICKSHANK, Alan

CULLEN, Hedley K.

DALLWITZ, John

DARIAN SMITH, D.

DARLING, James

DAVIDSON, Ian

DAVIES GRAY, A

DAVILA, Juan

DE SOUZA, Albert

DEACON, Destiny

DEL FAVERO, Dennis

DOUGLAS, Ed

DREW, Marian

DRUMMOND, Rozalind

DUNDAS, Kerry

DUNKLEY-SMITH, John

DUPAIN, Max

DURYEA, Thelma

DUTKIEWICZ, Ludwik

EDWARDES, R. C.

ELLIS, Rennie

FARRELL, Rose

FERNANDEZ, Victoria

FERRAN, Anne

FIMO

FOKKEMA, Gerrit

FORD, Sue

FRITH, Frederick

FROST, Ruth

GEMES, Juno

GERTSAKIS, Elizabeth

GEURTS, James

GODDARD, Gloria

GREEN, Charles

GREEN, Janina

GRENFELL STUDIO

HALL, Fiona

HAMILTON, Antony

HAMMER & CO.

HARE, Graeme

HASENPFLUG, Hans

HENSON, Bill

HEWSON, Paul

HEYES, Kendal

HURLEY, Frank

JOHNSON, Mark

JOHNSTON, Joel

JOYNER, F. A.

KAUFFMANN, John

KEENE, Shirley

KIMBER, Mark

KING-SMITH, Leah

KLEEM, Geoff

KLUVANEK, Michael

KOOPELIAN, Ara

KRECKLER, Derek

KRISCHOCK, Harry

LAING, Rosemary

LANSAC, Regis

Le GUAY, Laurence

LEBOVIC, Josef

LETHBRIDGE, John

LINDT, J W

LIU, Xiao Xian

LORRAINE PHOTOGRAPHERS

MacASKILL, John

MACDONALD, Anne

MACFADYEN, Alyx

MARCHANT'S STUDIO GAWLER

MARCHANT, Ebenezer T.

MARTIN, Rick

MAYFAIR

MCDONALD, Daniel

McFARLANE, Robert

MEDLEN, Peter

MILLER, M. G.

MISS DELLOW'S SNAPSHOT SERVICE

MOFFATT, Tracey

MOORE, David

MOORES STUDIO

MORA STUDIOS

MORRIS, George J

MORRIS, Gwendolyn

MOUNTFORD, Charles P

Mrs LYFORD

MUDFORD, Grant

MULLER, L

NEWLING, Charles

NEWMARCH, Ann

NOLAN, Sidney

NORTH, Ian

OSTOJA-KOTKOWSKI, Stanislaus

PAAUWE, Deborah

PAGE, G.L.C.

PAM, Max

PARKE, Trent

PARKIN, George

PARR, Geoff

PARR, Mike

PHILLIPS, Keith P.

PICCININI, Patricia

PLATTEN, Bronwyn

POIGNANT, Axel

POTTS, David

QUIRK, Philip

RAMSAY, Lehan

REDGATE, Jacky

RICHARDSON, Toby

RICHTER, Sue

RILEY, Michael

ROBERTSON, Eric

ROONEY, Robert

ROSETZKY, David

RRAP, Julie

SCOTT, Roger

SEARLE, Bruce

SHARP, John Mathieson

SIEVERS, Wolfgang

SIMPSON, David

SIWES, Darren

SLADDIN, L G

SMALL, Samantha

SMITH, Albert

SNELLING, Michael

STACEY, Robyn

STANLEY STUDIO SNAPSHOT SERVICE

STANNAGE, Miriam

STEPHENSON, David

STILLING, Henry

STOWARD, Tom H.

STREMPEL, Arthur

STRIZIC, Mark

STUMP & CO.

SWISS STUDIOS

SYKES STUDIO

SYKES, Harold F

THAKE, Eric

THOMAS, Blodwyn

THOMPSON, Danielle

TOMASETTI, Lisa

TOMLINSON, C. N.

TONGE, H E

TYSSEN, Ingeborg

UNKNOWN

VANCE, Warren

Various

WALCH, Martin

WALKER, Gordon

WALKER, Linda Marie

WATERHOUSE, Joyce

WILKINSON, Alfred

WILLIAMS, John

WILLIAMS, P. H.

WILTSHIRE, Mark

WINKLER, attributed to G

WOLLASTON, K. H.

WRIGHT, Bronwyn

YOUNGER, Jay

ZAHALKA, Anne