You are browsing:

Collection   >>
Australian   >>
     Drawings

 

 

Australian :: Drawings

go to image view

ACRAMAN, William

ADAMSON, James Hazel

ALLAN, Micky

ARMANIOUS, Hany

ARMSTRONG, Benjamin

ARTIST UNKNOWN

ATCHISON, Michael

AUSTIN, after John Baptist

AUSTIN, Daryl

AUSTIN, John Baptist

BAKER, Mary

BALL, Adam Gustavus

BARAK, William

BARNES, Gustave

BARRINGER, Gwen

BARTELS, Frank C.

BEADLE, Paul

BELL, George

BERKELEY, Martha

BLACK, Dorrit

BOCK, Thomas

BOOTH, Peter

BOYD, Arthur

BOYNES, Robert

BRACK, John

BRITTON, Frederick

BROWN, Mike

BUNNY, Rupert

BUSH, Charles William

BUVELOT, Louis

CALVERT, Samuel

CAMPBELL, Jon

CAMPBELL, Robert

CANT, James

CARBINS, Malcolm

CHANDLER, Ian

CHAPMAN, Dora

CHINNER, John Henry

CLARE, Trevor H.

COMPORT, Pip

CONNOR, Kevin

COOK, William Edward James

COUNIHAN, Noel

CROTHALL, Ross

CROWLEY, Grace

DADY, Johnnie

DALLWITZ, David

DALLWITZ, John

DAVILA, Juan

de MAISTRE, Roy

DICKER, Charles William Hamilton

DOBELL, William

DOWIE, John

DOWLING, W P

DRYSDALE, Russell

DUNN, Richard

DUTKIEWICZ, Ludwik

DUTKIEWICZ, Wladyslaw

FISHER, Elizabeth

FISHER, W.

FITLER, W. C.

FIZELLE, Rah

FLETCHER, Marjorie

FLOWER, Cedric

FOLEY, Fiona

FRANCIS, Ivor

FRANK, Dale

FRIEND, Donald

FRIEND, Ian

FRITH, Clifford

FROME, after E.C.

FROME, E. C.

GILL, S. T.

GITTOES, George

GLEESON, James

GLOVER junior, John

GLOVER, Allan C

GLOVER, John

GOJAK, Mira

GOODCHILD, John

GOULDSMITH, Edmund

GREY, F. Millward

GREY-SMITH, Guy

GROBLICKA, Lidia

HAMILTON, Alexander

HAMILTON, George

HANNAFORD, Robert

HANRAHAN, Barbara

HARRIS, Brent

HELE, Ivor

HERBERT, Harold

HESTER, Joy

HEYSEN, Hans

HEYSEN, Nora

HILL, Charles

HINDER, Frank

HINDMARSH, Mary

HIRSCHFELD-MACK, Ludwig

IACOBELLI, Aldo

IRONSIDE, Adelaide

JACK, Kenneth

JAMES, Louis Robert

JEW, Betty

JOMANTAS, Vincas

JONES, Bo

JONES, Locust

KAHAN, Louis

KAPOCIUNAS, Vytas

KEMPF, Franz

KING, J. B.

KLIPPEL, Robert Edward

LAMBERT, George W

LANGALIKI

LAWRENCE, Kay

LEASON, Percy

LIGHT, Walter G.

LILLECRAPP-FULLER, Helen

LINDSAY, Daryl

LINDSAY, Lionel

LINDSAY, Norman

LINDSAY, Percy

LONGSTAFF, John

LYMBURNER, Francis

MACQUEEN, Mary

MANN, G. V. F.

MAREK, Dusan

MAREK, Voitre

MARTENS, Conrad

MAUDSLEY, Helen

MAY, Philip William

McGREGOR, Laith

McINTOSH, Wayne

McRAE, Tommy

MEI LENG SEE, Pamela

MELLOR, Danie

MENPES, Mortimer

MERCER, Mary Cockburn

MILLER, Godfrey

MINCHIN, R E

MOLVIG, Jon

NEWMARCH, Ann

NGANJINTJANJA

NICHOLSON, Tom

NIXON, Henry

NJANINUNJA

NJIPIRI

NOLAN, Sidney

OPIE, Roy

ORCHARD, Christopher

OSTOJA-KOTKOWSKI, Stanislaus

PARR, Mike

PERCEVAL, John

PIPAWRI

PLATTEN, Anna

PRESTON, Margaret

PROCTOR, Thea

RAGLESS, Queenie

RAMSAY, Hugh

REES, Lloyd

REYNELL, Gladys

RIEBE, Anton

ROBERTS, Douglas

RUSSELL, John

RUSSELL, Robert

SAMSON, Horace

SANSOM, Gareth

SAUERBIER, Kathleen

SCHRAMM, Alexander

SCHRAMM, attributed to Alexander

SEIDEL, Brian

SELIG, Sandra

SHAW, Hugo

SHELL, H.

SIBLEY, Andrew

SKIPPER, attributed to John Michael

SKIPPER, Frances Amelia

SKIPPER, John Michael

SLOAN, Paul

SMART, Jeffrey

SMITH, Mervyn

SOLLY, Benjamin Travers

STEVENSON, Mike

STORK, Abraham

STOWARD, Clive

STREETON, Arthur

STRUTT, William

TAYLOR, Rod

THAKE, Eric

TJANALANJA

TJULKIWANJA

TOLMER, Alexander

TRENERRY, Horace

TRIMMER, attributed to Edward

TRUMAN, Catherine

TUCK, Marie

TUCKER, Albert

TUCKSON, Tony

UNKNOWN

UPTON, John

URE SMITH, Sydney

van KASPELEN, S. F.

van RAALTE, Henri

VINALL, Simone

VINCENT, Alfred

von GUÉRARD, Eugene

WAINEWRIGHT, Thomas Griffiths

WALKER, attributed to Theresa

WALLER, Christian

WESTALL, William

WHISSON, Ken

WILSON, Eric

WLODARCZAK, Gosia

WOLSELEY, John

WORTH, Margaret

WRIGHT, Helen